THE FLORIDA ORCHESTRA | 2018-2019 27
Administrative Staff
ADMINISTRATION
Sherry Powell,
Interim President
Miguel Ángel García,
Chief Financial Officer
Jodi Souza,
Human Resource Manager
Anita Sistrunk,
Sr. Accountant
ARTISTIC OPERATIONS
Edward Parsons,
General Manager
Cori Lint, Operations Manager
Catherine Cole, Artistic
Operations Coordinator
Perry Landmeyer,
Orchestra Personnel Manager
Aric Brian,
Assistant Orchestra Personnel
Manager
Ella M. Fredrickson,
Principal Librarian
Sarah Logan Smith,
Assistant Librarian
Art Molinaro, Technical
Director & Sr. Stage
Manager
Robert Kahl, Assistant Stage
Manager
COMMUNITY ENGAGEMENT
Erin Horan, Community
Engagement Director
Daryn Bauer, Community
Engagement Manager
Michelle Painter,
Community Engagement
Coordinator
Kristin Baird,
Teaching Artist
Kaitlin Springer,
Teaching Artist
DEVELOPMENT
Betsy Walch,
Interim Chief Development
Officer
Kim Payne,
Legacy Giving Manager
Josh Thornton,
Development Operations
Manager
Meg Carlone,
Development Coordinator
MARKETING AND
COMMUNICATIONS
Sherry Powell,
Chief Marketing Officer
Kelly Smith, Public Relations
Manager
Carrie Olin Elliott, Media &
Communications Manager
Jessie Peter, Graphics and
Production Manager
TICKET CENTER
Heidi Gonzalez,
Ticket Center Manager
Mich Sullivan,
Assistant Ticket Center
Manager
William Abbey,
Senior Ambassador
Directors, Advisors & Consultants
OFFICERS
BOARD OF DIRECTORS
Janet Paroo, Chair
Duncan Alexander
Thomas Farquhar,
David Banker
Immediate Past Chair
Susan Betzer
Gregory Yadley, Vice Chair
J. Richard Caldwell, Jr.
Ronald Salamone,
Jeanne Coleman
Secretary
Jim Conlin
Karl Nurse,
Joyce Cotton
Treasurer
Elizabeth Daniels
Sherry Powell,
Belinda Dumont
Interim President
Bill Edwards
Judy Eichenbaum
EXECUTIVE COMMITTEE
Jane Fanning
Janet Paroo, Chair
Thomas Farquhar
Thomas Farquhar, Immediate
William Fleece
Past Chair and Chair,
Bill Garth
Governance Committee
Gordon Gilbert
Gregory Yadley, Vice Chair
James Gillespie
Ronald Salamone, Secretary
Stephanie Goforth
Monte Trammer, Chair, Board
Harry Greene
of Consultants
Susan Haney
David Banker, Chair, Council
William Haueisen
of Advisors
Joan Kline
Liz Sembler, Chair, Community
John Murray
Engagement Committee
Karl Nurse
Jane Peppard, Chair, Strategic
Janet Paroo
Planning Committee
Jane Peppard
Mich Sauers, Chair, Marketing
Ronald Salamone
Committee
Mich Sauers
Joel Shane, Chair, Audit
Robert Schmidt
Committee
Liz Sembler
Alison Steele, Chair, Human
Joel Shane
Resources Committee
Marcy Shuck
Karl Nurse, Chair, Finance
Robert Shuck
Committee
Jay B Starkey, Jr.
Susan Betzer, Chair,
Alison Steele
Development Committee and
Richard Stein
Co-Chair, Artistic Advisory
Jane Strom
Janice Buchanan Swartz,
Tripp Thornton
Co-Chair, Development
Monte Trammer
Committee
Gregory Yadley
EX OFFICIO MEMBERS
Harry Cohen, City of Tampa
Darden Rice, City of St.
Petersburg
BOARD OF CONSULTANTS
Devendra Amin
Bill Anderson
Ronald Anderson
Joseph Baker
David Basler
Alexandra Bolton-Schultes
Michael Breen
Janice Buchanan Swartz
Maria Cantonis
Rebekah Covell
Theresa Darlington
Rebecca Davis
Jim Degenhardt
Patricia Donohue
Carol Epstein
Barbara Farquhar
Robert Galloway
Roger Gatewood
Helen Gilbart
Henry Goldhammer
Americo Gonzalvo
Berneida Hall
Alex Harris
Kathy Heshelow
Susan Hicks
Sara Hopkins
Karen Johnson
Jennifer Malin
Carolyn McGonigel
Dylan Melcher
Jay Meder
Laurel Palmer
Ruth Ross
Sam Saporta
Joel Strom
Patrick Traber
Monte Trammer
Mary Turner
Bill Ward
Shari Watson
Eric Williams
Mari Wright
Anne Yadley
COUNCIL OF ADVISORS
Barry Alpert
David Banker
Suzette Berkman
Alvin Bernstein
Iris Bernstein
Gayle Bertelstein
Margaret Wood Burnside
Joseph Casey
Diane Dubendorff
Christine Eastman
Hilliard Eure
Aaron Fodiman
Peggy Grom
Ray Hoopes
Lawrence Langebrake
F. Wallace Pope, Jr.
Marshall Rousseau
John E. Slaughter, Jr.
Joan Steinbrenner
James Strenski
Susan Swartz
Robert Wharton
John Wilson