Directors, Advisors & Consultants
EXECUTIVE COMMITTEE
Jane B. Peppard
Gregory C. Yadley, Chair
Isaac Ruiz-Carus
Janet Paroo, Immediate Past
Gregory Rust
Chair
Ronald Salamone
Thomas Farquhar, Governance
Gary Satterfield
Committee
Michel Sauers
Isaac Ruiz-Carus, Vice Chair of
Robert Schmidt
Tampa
Liz Sembler
Liz Sembler, Vice Chair of
Joel H. Shane
St. Petersburg
Marcy Shuck
J. Harrison Smith, Vice Chair of
Robert F. Shuck
North Pinellas
J. Harrison Smith
William D. Haueisen, Secretary
Alison Steele
Gregory Rust, Treasurer and
Richard Stein
Chair, Finance Committee
Jeffrey Stephenson*
Susan Betzer, Chair,
Jane Strom, Chair for the COA
Development Committee
Ian J. Whitney, City of Tampa**
Eric Williams, Co-Chair for BOC
BOARD OF DIRECTORS
Mari Wright, Co-Chair for BOC
Valerie Adams*
Gregory C. Yadley, Chair
Carol Balkcom
Peter Zinober
Gayle Bertelstein
*Musician Member
Susan Betzer
**Ex-Officio
J. Richard Caldwell, Jr.
Linda Cassaly
BOARD OF CONSULTANTS
Montserrat Cerf
Devendra Amin
Jeanne Coleman
Bill Anderson
Joyce Cotton
Ron Anderson
Elizabeth J. Daniels
Joseph Baker
Gina Driscoll, City of St.
David Basler
Petersburg**
Alexandra Bolton-Schultes
Belinda Dumont
Maria Cantonis
Judy Eichenbaum
Eleanor Cicerchi
Clay Ellerbroek*
Ron Clayton
Jane J. Fanning
Beverly Cohen
Thomas H. Farquhar
Marcia Cohen
Bill Garth
Karen E. Johnson Cole
Gordon Gilbert
Rebekah Covell
Harry Greene
Theresa Darlington
Susan Haney
Rebecca Davis
Alex Harris
Jim Degenhardt
William D. Haueisen
Robin DeWitt-Wilson
Joan Kline
Pat Donohue
Anna Kate Mackle*
Carol Epstein
Karl Nurse
Barbara Farquhar
Janet Paroo
Wayne “Skipp” Fraser
Robert Galloway
Helen Gilbart
Henry Goldhammer
Americo Gonzalvo
Berneida Hall
Kathy Heshelow
Susan Hicks
Carolyn McGonigel
Dylan Melcher
Laurel Palmer
Sam Saporta
Joel Strom
Janice Buchanan Swartz
Patrick Traber
Monte Trammer
Mary Turner
Bill Ward
Shari Watson
Eric Williams, Co-Chair for BOC
Mari Wright, Co-Chair for BOC
Anne Yadley
COUNCIL OF ADVISORS
Barry M. Alpert
David C. Banker
Susanna Bellafante, President of
St. Petersburg Guild
Suzette M. Berkman
Margaret Word Burnside
Joseph E. Casey
Eleanor Cicerchi, President of
North Suncoast Associates
Christine Eastman
Hilliard Eure
Aaron Fodiman
Jim Gillespie
Lawrence Langebrake
F. Wallace Pope, Jr.
Marshall Rousseau
John E. Slaughter, Jr.
Jane Strom, Chair for the COA
Susan Swartz
Robert H. Wharton, Jr.
John Wilson
THE FLORIDA ORCHESTRA | 2021-2022
17