53
DAY 1 STARTS THURSDAY, SEPTEMBER 27, 2018
Q1121 Event: 140 Womens D 8+ Final 2 Start: 15:38
Q1 USA Carnegie Lake, Fairmount Allison Müller 1981, Sandra Fischer 1962, Veronique Oomen 1972, Katie Samsel 1980,
Barbara Hogan 1945, Zoe Brookes 1967, Rose Ford 1965, Margery Mark 1956,
Jen Whiting 1967
Q2 USA Masters Coaching Melissa Tolson 1969, Andrea McBride 1976, Victoria Brown 1981, Cynthia Lund 1962,
Julie Brown 1956, Paula Fitzell 1964, Stacie Reid 1956, Mireille Raby 1962,
Alexandria Thornton 1989
Q3 USA Alexandria Mary Cato 1963, Brenda Simonen 1969, Jennifer Bright 1969, Terry Gilmartin 1970,
Leslie Shinners 1955, Christina Swartz 1965, Betsy Jones 1958,
Joanne Goodwin 1965, Brian Comey 1995
Q4 USA Orlando RC Jana Vesela 1970, Deb Castagnola 1969, Lisa Snyder 1961, Audrea Huff 1971,
Cassandra Plas 1970, Lisa Elkins 1960, Caroline Walter 1969, Lesley Welch 1966,
Michael Harris 2002
Q5 USA Vero Beach Rowing, Avalon April Modrzakowski 1975, Pamela Adler 1969, Corinne Powers 1956,
Marisol Kolonoski 1986, Catherine Yeager 1958, Jennifer Fitzwater 1964,
Wendy Pam Cotting Kitty 1952, Kate Hoffmann 1964, Anne Zettek-Sumner 1953
Q6 USA Chinook Heather Friel 1964, Nancy Dynan 1965, Catherine Stockly 1964,
Tracy Falkenthal 1966, Renee Cunningham 1977, Cristina Battani 1965,
Heather Talbot 1970, Cassandra Cunningham 1972, Lesleh Heim 1961
Q7 INT WSAP Hamburg (DE),
Neste (FI), Milestone Rowing Club (HU),
Vesper (US), WSV Waldshut (DE),
Victoria Lake (ZA), Atlanta (USA)
Iris Voelkner 1960, Ilona Hiltunen 1979, Gabriella Rockenbauer 1969,
Marsha Zisling 1966, Karen Agersborg 1962, Angelika Priese 1969,
Samantha Johnson 1966, Kristen Haase 1969, Rachel Gouin 1962
R1122 Event: 140 Womens D 8+ Final 3 Start: 15:41
R1 USA Coaches Who Row,
Miami Rowing Club,
Sarasota Crew, RollinsCRA
Kathleen Wojtas 1964, Yamel Ortiz 1965, Sarah Baker 1971, Leslie Evans 1974,
MJ Dennis 1963, Megan Mellinger 1965, Nancy Gardner Orbell 1966,
Sunny McLean 1941, Jessica Mellinger 1992
R2 INT Detroit Boat Club (US),
Albert Pk - Sth Melbourne (AU),
Masters Coaching (US), Alan Mitchell (AU)
Tanya Newman 1976, Lisa Letic 1970, Susan Terrien 1958, Roslyn Nichol 1957,
Robin Buckham 1953, Mary Gonzales 1974, Delwyn Freestone 1947,
Meredith Walker 1955, Marie Cecile Lacoste 1970
R3 USA Halifax Dimund Oppenheimer 1953, Nikolai Hargreaves 1952, Christine Power 1967,
Lois Butterfield 1956, Xandra Kroh 1987, Deborah Cheslow 1965,
Roxanne Balducci 1955, Linda Smith 1966, Laura Greer 1963
R4 USA CRI Camilla Sutter 1965, Erin McKenna 1974, Tara Diab 1963, Angela Alton 1966,
Andrea Covelli 1965, Laura Van Orden-Rudberg 1972, Cynthia Martini 1960,
Martha Mance 1955, Daniel Snook 1993
R5 USA Minneapolis Rowing Club Kristina Lund 1948, Kristin Miller 1962, Mary O’Donnell 1955, Liliana Retelny 1963,
Rochelle Winn 1966, Kathleen Stenersen 1967, Kirsten Lamppa 1971,
Jennifer Lacey 1964, John Jablonic 1959
R6 USA Texas Rowing Center Kim Wilson 1970, Rita Chavez-Riley 1954, Julie Granshaw 1974,
Yvonne Herbeck 1966, Devon Lafferty 1971, Rose McCord 1960,
Kimberly Hieber 1966, Joan Hyde 1955, Clara Morse 2001
R7 USA East Arm, Masters Coaching Kate Cody 1963, Amy Lawrence 1981, Kate Glover 1960, Jean Zimmer 1961,
Donna VanTieghem 1957, Carol Hardy 1946, Eugenia Kiesling 1956,
Barbara Boss 1950, Heather Franklin 1984
S1123 Event: 141 Womens G 1x Final 1 Start: 15:46
S1 JPN Seta Rowing Nobuko Nagase 1952
S2 USA Sarasota Crew Linda Simpson 1953
S3 POL Posnania Roza Wasilewska 1950
S4 USA Riverside Catherine Widgery 1953
S5 NED De Hoop Els Van Dam 1953
S6 USA Rio Salado Iskra Balchev 1953
S7 USA Chinook Rosemary Whidden 1953
T1124 Event: 141 Womens G 1x Final 2 Start: 15:49
T1 USA Union Heidi Hutton 1953
T2 USA Chinook Adrienne Brian 1952
T3 USA Caloosa Coast Jacqueline Schuette 1951
T4 JPN Uozaki Kyoko Nishikawa 1951
T5 CAN Winnipeg Sandra Kirby 1949
T6 USA Tulsa Therese Bridges 1952
T7 NED RV Rijnland Lia Brouwer-Vogel 1943
U1125 Event: 142 Mens J-M 4+ Final 1 Start: 15:54
U3 INT Christiania RK (NO), Colorado Rowing
(US), Casitas Rowing (US), College Club
Seattle (US), Ancient Mariners (USA) K
Tor Ahlsand 1931, Hans Wurster 1938, Don Tanhauser 1934, Art Wright 1935,
Dale Wright-Lonheim 1941