62
DAY 2 STARTS FRIDAY, SEPTEMBER 28, 2018
W2048 Event: 219 Mens B 4+ Final 1 Start: 11:09
W0 USA Jacksonville, Asheville Rowing Club,
Nashville
Carter East 1987, Andrew Clark 1990, Chris Galvanek 1970, Sean Wlodarczyk 1980,
Janine Nitterauer 1969
W1 RUS Admiral Ushakov WSA Dmitrii Ovechko 1971, Nikita Morgachev 1981, Ivan Kechkin 1987, Mikhail Izotov 1984,
Sandra Gosa 1961
W2 USA Chinook Scott Paquette 1971, Brent Keuch 1982, Paul Fraser 1987, Chris Rinaldo 1978,
Min Seok Choi 1994
W3 USA Chicago Brian Acuff 1976, Rupert Price 1990, Aaron Wagner 1976, Michael Dorman 1984,
Laurel Johnson 1993
W4 USA RowHouse, Miami Rowing Club Anthony Touzard 1969, Yasser Vazquez 1977, Eddie Montalvo 1968,
Mario Alonso 1977, Cindi Lubarsky 1961
W5 USA Avalon, Belmont Rowing Maurizio Tinnirello 1973, Tom Beckenhauer 1985, Peter Nixon 1952,
Matthew Hebdon 1986, Kaitlyn Downey 1994
W6 USA Riverside, Cambridge Michael Feldman 1983, Christopher Ceglio 1985, Daniel Jenkins 1982,
Tolga Durak 1976, Alden Zecha 1965
W7 USA Capital Jonathan Abrams 1984, Marcel Bedard 1989, Jason Hughes 1978,
Andrew Rabus 1976, Kathryn Cheney 2001
X2049 Event: 220 Mens E 2- Final 1 Start: 11:14
X0 USA Riverside George Milne 1966, Andrew O’Brien 1960
X1 USA CRI Richard Lynch 1964, John Senner 1961
X2 BRA Guajará Bruce Monteiro Lobato 1979, Antenor Forte Sampaio 1947
X3 USA Long Beach Chris Pagnanelli 1960, James Pagnanelli 1963
X4 CAN Pinawa, Kenora Peter Vilks 1956, Tim Wehner 1965
X5 ARG Río Paraná Corrientes Juan Francisco Torrent 1965, Marcial Sánchez Negrette 1957
X6 USA Virginia Olaf Barth 1966, Stephen Chilmaid 1960
X7 INT ARC Würzburg (DE), Corinthians (BR) Peter Ehinger 1963, Gilberto De Mattos 1962
Y2050 Event: 220 Mens E 2- Final 2 Start: 11:17
Y1 USA Occoquan International Ed Ives 1961, Dan Johnson 1963
Y2 CHI Sausalito Hernan Aravena 1958, Luis Opazo 1963
Y3 USA CRI Steve Kovacs 1964, Andrew Milia 1959
Y4 PER Lima Gonzalo De Las Casas 1959, Carlos Pinillos 1959
Y5 USA CHAOS Timothy Bukowski 1961, Richard McDonogh 1960
Y6 BRA Martinelli Adriano Teixeira 1963, Edson Aquino Santos 1959
Y7 USA La Baie Verte Steve Engelhardt 1960, Ken Dollhopf 1961
Z2051 Event: 220 Mens E 2- Final 3 Start: 11:20
Z1 USA Washington Rowing School Simon Plog 1960, C. Michael Arnold 1958
Z2 INT Jurmalas Sports (LV),
Admiral Ushakov WSA (RU)
Valdis Meikaliss 1956, Gennady Astakhov 1954
Z3 NED De Maas Peter Pronk 1961, Rob van Suijlekom 1948
Z4 BRA Paysandu Idelvan Da Trindade Seabra 1961, Raimundo Nonato Beltrao Rosas 1956
Z5 USA East Arm Jim Cody 1957, Robert Wagner 1963
Z6 IRL Cappoquin Milo Murray 1957, Patrick Murray 1953
Z7 USA New Haven Mark Schofield 1959, Matthew Broder 1959
A2052 Event: 221 Womens D 4- Final 1 Start: 11:25
A1 USA College Club Seattle Tory Canfield 1970, Jill Hathaway 1968, Deb Kemper 1966, Maureen Anderson 1965
A2 USA Chinook Lisa Galow 1969, Cristina Battani 1965, Kristen Chadwell 1966, Kristine Malcolm 1965
A3 UKR Mala Flotilia Shakshuieva Tetiana 1966, Antoniuk Oksana 1964, Nataliia Huba 1978,
Khliebnikova Victoriia 1964
A4 USA Calm Waters, College Club Seattle Charlotte Hollings 1964, Kristi Stoddard 1970, Marie Coffren-Barton 1967,
Megan Yount 1971
A5 USA Carnegie Lake, Vesper Rose Ford 1965, Dana Anders 1978, Veronique Oomen 1972, Margery Mark 1956
A6 USA Texas Rowing Center, Dallas Kim Wilson 1970, Yvonne Herbeck 1966, Kimberley Elting 1964,
Gina Tomaseski 1964
A7 USA CRI Camilla Sutter 1965, Angela Alton 1966, Diana Ivans 1985, Cheryl Egan 1954
B2053 Event: 221 Womens D 4- Final 2 Start: 11:28
B1 USA East Arm Kate Cody 1963, Amy Lawrence 1981, Kate Glover 1960, Jean Zimmer 1961
B2 USA CRI Theresa Welsh 1963, Jean Smith 1951, Lesley Quinchia 1976, Andrea Covelli 1965
B3 USA Riverside Anita Verheul 1962, Janice Hayes-Cha 1962, Jill Milne 1967, Christine Higgins 1970
B4 USA Minneapolis Rowing Club Jillian Mazullo 1968, Kirsten Lamppa 1971, Rochelle Winn 1966,
Kathleen Stenersen 1967
B5 USA Texas Rowing Center Rose McCord 1960, Kimberly Hieber 1966, Jane Shepherd 1976, Joan Hyde 1955
B6 USA Chinook Corina Morrison 1967, Heather Talbot 1970, Pamela Neuharth 1966,
Yesim Taskor 1964
B7 USA Miami Rowing Club Yamel Ortiz 1965, Chris McAliley 1957, Joyce Landry 1955, Debbie Matthews 1965